top of page

YAĞ ORANI HESAPLAYICI

Yağ oranı hesaplamanın en doğru sonuç veren yöntemlerinden bir tanesi Navy Hesaplama yöntemidir. Fotoğraftaki gibi çevre ölçümlerinizi yapıp aşağıdaki tabloya girerek, yağ oranınızı hesaplayabilirsiniz. Normal tartı sizi yanıltır ve moralinizi bozar, yağ oranınızı hesaplamak en iyi beden ağırlığı takip yöntemlerinden biridir.

U.S.Navy-YMCABodyFatCalculator.jpg

BAZAL METABOLİZMA VE GÜNLÜK ENERJİ KULLANIMI HESAPLAYICI

Bazal metabolizma: Hiç bir şey yapmıyor olsanız bile vücudunuzun sadece yaşaması için gerekli olan enerji miktarıdır. Uzun süre bu kalorinin altında beslenmek ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

 

Günlük toplam enerji kullanımı (TDEE): Bazal metabolizmanın üzerine günlük yemekleri sindirme, işe gidip gelme, egzersiz yapma, ev işleri yapma...vb gibi pek çok yerde kalori harcarız. TDEE b tüm gün yaktığımız enerjiyi gösterir. Bu kalori aynı zamanda koruma kalorisi olarak da bilinir. Bu kalorinin 300-500 kalori altında beslenmek kalori açığı oluşturmak demektir. Advance  butonuna basarak TDEE'nizi hesaplayabilirsiniz.

Aktivite seviyesini nasıl seçmeliyim?: 

Light/no exercise: hiç antrenman yapmıyorum, yürüyüş falan yapıyorum. Eğer ki derdiniz kilo vermekse, daha önce spo, kalori gibi konuları deneyimlemediyseniz büyük ihtimalle seçmeniz gereken seçenek LIGHT/NO EXERCİSE olmalıdır.

Light exercise: Yürüyüş falan yapıyorum ama 3-4 gün de yoga, pilates gibi şeyler yapıyorum

Modarate exercise: Haftada 2-3 gün yoğun ağırlık ve kardiyo çalışması yapıyorum. 

Hard exercise: Haftada 4-5 gün yoğun ağırlık ve kardiyo çalışması yapıyorum.

Geri kalanları yazmıyorum, eğer o sınıflardan birisi bu sayfaya geldiyse kendilerini biliyorlardır :))

Not: Tüm bu rakamlar teorik rakamlardır. Bir ay kadar deneyimledikten sonra vücudunuzdaki değişimlere göre kalori miktarlarında 200-300 kalorilik küçük değişiklikler yapılabilir. 

 

Not: Bu sayfadaki her şey genel bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Beslenme tavsiyesi niteliği taşımaz.

ONLINE FITNESS KAMPI'nda benimle birlikte evde egzersiz yapmak ister misin?

bottom of page