top of page

BAZAL METABOLİZMA VE GÜNLÜK ENERJİ KULLANIMI HESAPLAYICI

Bazal metabolizma: Hiç bir şey yapmıyor olsanız bile vücudunuzun sadece yaşaması için gerekli olan enerji miktarıdır. Uzun süre bu kalorinin altında beslenmek ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

 

Günlük toplam enerji kullanımı (TDEE): Bazal metabolizmanın üzerine günlük yemekleri sindirme, işe gidip gelme, egzersiz yapma, ev işleri yapma...vb gibi pek çok yerde kalori harcarız. TDEE b tüm gün yaktığımız enerjiyi gösterir. Bu kalori aynı zamanda koruma kalorisi olarak da bilinir. Bu kalorinin 300-500 kalori altında beslenmek kalori açığı oluşturmak demektir. Advance  butonuna basarak TDEE'nizi hesaplayabilirsiniz.

Aktivite seviyesini nasıl seçmeliyim?: 

Light/no exercise: hiç antrenman yapmıyorum, yürüyüş falan yapıyorum. Eğer ki derdiniz kilo vermekse, daha önce spo, kalori gibi konuları deneyimlemediyseniz büyük ihtimalle seçmeniz gereken seçenek LIGHT/NO EXERCİSE olmalıdır.

Light exercise: Yürüyüş falan yapıyorum ama 3-4 gün de yoga, pilates gibi şeyler yapıyorum

Modarate exercise: Haftada 2-3 gün yoğun ağırlık ve kardiyo çalışması yapıyorum. 

Hard exercise: Haftada 4-5 gün yoğun ağırlık ve kardiyo çalışması yapıyorum.

Geri kalanları yazmıyorum, eğer o sınıflardan birisi bu sayfaya geldiyse kendilerini biliyorlardır :))

Not: Tüm bu rakamlar teorik rakamlardır. Bir ay kadar deneyimledikten sonra vücudunuzdaki değişimlere göre kalori miktarlarında 200-300 kalorilik küçük değişiklikler yapılabilir. 

 

Not: Bu sayfadaki her şey genel bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Beslenme tavsiyesi niteliği taşımaz.

bottom of page