top of page

 

PAR-Q TESTİ

Par-q testi bir egzersiz programına başlamayı planlıyan herkes tarafından kullanılabilen ve kullanılması gereken basit bir tarama aracıdır. Genellikle fitness eğitmenleri veya antrenörler tarafından bir kişinin sağlık geçmişine ve mevcut semptomlara ve risk faktörlerine bağlı olarak egzersiz yapmanın güvenliğini veya olası risklerini belirlemek için kullanılır. Ayrıca bir antrenörün bu Sonuçlara dayanarak bir müşteri için ideal bir egzersiz reçetesi tasarlamasına yardımcı olabilir.

 

Par-q testi British Columbia Sağlık Bakanlığı ve Multidisipliner Egzersiz Kurulu tarafından geliştirilmiş ve doğrudan ACSM Sağlık ve Fitness Testleri için Standartlar ve Yönergeleri’ne dahil edilmiştir. Artık tesislerde ve internette soru sayısı artırılmış farklı testler de olmasına rağmen orijinal anketin temel soruları çok fazla değişmemiştir. 

 

Buradaki SORULAR egzersizi bazı insanlar için zorlaştıracak hatta tehlikeli hale getirebilecek kalp dolaşım denge ilaç duygusal ve eklem problemlerini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Tüm sorular egzersizle ilişkili potansiyel sağlık risklerini ortaya çıkarmak için tasarlanmıştır. yoğun egzersizin en ciddi potansiyel riski teşhis edilmemiş kalp rahatsızlıkları olan bir kişide, kalp krizi veya diğer ani kardiyak olaylardır.

 

Bu basit anket çoğu yetişkin için egzersiz güvenliği riskleri açısından önemli bir yeri vardır ancak daha spesifik kardiyak sorunların tespiti için EKG gibi daha spesifik testlerle güvenli bir teşhis sağlanabilir.

 

Buradaki sorulara evet veya hayır yanıtını verin.

 

  • Doktorunuz hiç kalp rahatsızlığınız olduğunu ve sadece bir doktor tarafından önerilen fiziksel aktiviteyi yapmanız gerektiğini söyledi mi?

  • Fiziksel aktiviteyi yaparken göğsünüzde ağrı hissediyor musunuz?

  • Son bir ay içerisinde fiziksel aktivite yapmadığınız halde göğüs ağrınız oldu mu?

  • Baş dönmesi sebebiyle dengenizi kaybediyor musunuz ya da hiç bilincinizi kaybediyor musunuz?

  • Doktorunuz şu anda kan basıncınız veya kalp rahatsızlığınız için ilaç kullanmanızı önerdi mi?

  • Fiziksel aktivite yapmamanız için başka bir neden biliyor musunuz?

 

 

Bu sorulardan en az bir tanesini evet yanıtı verdiyseniz ve/veya 40 yaşından büyükseniz ve aktif değilseniz sağlığınızla ilgili endişeleriniz varsa bir fitness testi yapmadan veya fiziksel aktivitenizi önemli ölçüde artırmadan önce bir doktor ile görüşün.  egzersizler ile ilgili sınırlamalarınız hakkında bilgi sahibi olun ve ona göre egzersize başlayın. 

 

Çoğu durumlarda bazı yönergelere bağlı kaldığınız sürece istediğiniz her türlü etkinliği yapabilirsiniz.

 

 

Eğer ki bütün sorulara hayır yanıtı verdiyseniz güvenli bir şekilde egzersiz yapabileceğinizden ve egzersizden kaynaklanan herhangi bir tıbbi komplikasyonunuzun olma riskinin düşük olduğunu söyleyebiliriz. Düşük seviyelerden başlamak ve kademeli olarak artırmak hala çok önemlidir. Bu yüzden antrenmanlarda yapacağım yeni başlayanlar ile ilgili yahut sizin sevdiğiniz ile ilgili yönlendirmeleri dikkatli dinleyin ve lütfen daha fazlasını yapmaya çalışmayın. 

 

Soğuk algınlığı ateş gibi geçici bir hastalık nedeni ile kendinizi iyi hissetmiyorsunuz egzersize başlamak için kendinizi daha iyi hissedene kadar bekleyin. Hamileyseniz ya da hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız antrenmanlara başlamadan önce muhakkak doktorunuz ile görüşün.

Bu testi yaptıktan belli bir süre sonra sağlığınız değişirse ve yukarıdaki sorulardan herhangi birine evet cevabını verebileceğiniz duruma gelirseniz bana veya doktorunuza söyleyin ve fiziksel aktivite planınızı değiştirmeniz gerekip gerektirmediğini sorun.

 

Fit Kültür’de sağlığınız, görünüşünüzden daha önemlidir! 

bottom of page